Když se na trhu objevily jednorázové plenky, rodiče jásali. Žádná údržba, lehké používání a ceny celkem přijatelné. Jednorázové plenky zažívaly boom, ovšem ne na dlouho. Ačkoliv stále většina rodičů používá používá jednorázové plenky, jejich počet se snižuje. Existuje mnoho důvodů, proč oblíbenost látkových plenek opět stoupá. Příjemný materiál, nulový ekologický dopad, soulad s přírodou, nízké náklady.

Látkové pleny a jejich použití

Jejich výměna není tak složitá, jak byste si mohli myslet, zvláště pokud se rozhodnete pro látkové plenky s uzávěry na suchý zip, díky nimž je téměř identická s výměnou jednorázových plenek. Budete jen chtít zavřít úchytky, než je začnete házet do kbelíku na pleny a do pračky, aby se obsah nezachytil na jiných plenkách.

Většina plenek jedné velikosti mají vzestupný zapínání. To znamená, že na horní straně pleny jsou úchyty, které upravují pas, a potom spousta přichycení na přední straně, aby byla plenka tak malá nebo tak velká, jak potřebujete. Například, pokud je dítě novorozené nebo velmi malé, budete chtít plenku poskládat vpředu, aby byla délka co nejkratší. Nejpravděpodobnější bude, že dítě bude používat nastavení střední velikosti po nejdelší dobu. Některé látkové pleny mají také nastavitelnou elastickou gumu v nohavičkách, aby děti měly co největší pohodlí.

Výměna látkové pleny

Děti, které nosí plenky, by měly být přebalovány nejméně každé dvě hodin. Další způsoby, jak zjistit, kdy je látková plenka mokrá? I když při znečištění nevydávají úplně stejný zápach jako jednorázové plenky, budete vědět, kdy vyměnit plenky, protože když jsou mokré, visí o něco níže. Mohou také vypadat ztuhlé, protože přírodní vlákna, jako je bavlna, mají tendenci ztuhnout, když jsou mokré. Samozřejmě, pokud nepoužíváte nepromokavý potah na látkové plenky, určitě uvidíte, že je třeba vyměnit plenu – a v tomto případě pravděpodobně také celé oblečení.