Zákon stanovuje, že kupující má nárok uplatnit reklamaci do 24 měsíců od převzetí. U zboží, které je použité, je možno lhůtu zkrátit na jeden rok. Záleží ale samozřejmě na tom, kde auto koupíte. Hodnotící portál Aplikant.cz nám přináší několik dobrých rad, na které bychom před pořízením nového vozidla neměli zapomínat.

Reklamace u prodejce aut

I při koupi v autosalonu existují určité háčky. V první řadě si vadný automobil nesmíte nechat opravit sami. To má totiž na starost přímo prodávající, který tuto povinnost musí splnit do 30 dní. Mimo jiné vám ani není povinen sdělit, jak přesně reklamaci provedl. Například může využít k opravě náhradní díl, který nemá takovou kvalitu, jakou byste si zařídili sami. Prodávající nemusí nutně uznat každou reklamaci. Věrohodný autobazar se s vámi ale pravděpodobně nebude přít o zjevné vady typu přehřívající se motor nebo třeba nefunkční klimatizaci. V autobazaru není nutno přímo prokazovat původ vady a naopak sám autobazar by měl dokázat vám, že automobil při prodeji neměl žádnou poruchu.

Recenze na prodejce aut

Před nákupem vozu je vhodné si prodejce vozidel takzvaně “proklepnout” tzn. získat o něm co nejvíce informací a zkušeností od ostatních kupujících. Recenze firem jsou tak vyhledávanou informací pro kupujícího a pomohou se vyvarovat nesolidním prodejcům automobilů. Důležité je také získat od prodejce například garanci počtu najetých kilometrů nebo garanci na původ vozu. Samozřejmostí je dobrý technický stav a kvalita opotřebení odpovídající ceně.

Nákup od soukromníka

Jakmile si ale pořídíte auto od soukromé osoby, dokazovací povinnost o vadách máte vy. Musíte tím pádem prokázat, že vozidlo mělo například skrytou závadu, a to pomocí znaleckého posudku. Tato diference se může zdát, že postrádá logiku. K pochopení pomůže postavit se na druhou stranu obchodu – tedy na stranu prodávajícího soukromníka. Naprostý neznalec, který nemá patřičné znalosti z oblasti automobilů, nemůže kupujícího varovat na případné vady, protože sám není schopný tyto vady posoudit. Na autobazary se tudíž kladou větší nároky, než na soukromé prodejce, protože lze v tomto případě předpokládat odbornou znalost.