Zimní oblékání miminka se někdy zdá být věčným dilematem rodičů. Dětská pokožka je citlivější a tak mnohem intenzivněji reaguje na podněty, jako je chlad, mráz či vítr. Právě proto je třeba zajistit, aby bylo miminko během zimních procházek v teple a suchu. Ať už vybíráte teplé punčocháče s traky, dětské body nebo čepice pro miminko zimní oblékání už nemusí být dilematem. Jak na to?
Setkali jste se už i vy s radou, že vaše miminko byste během zimy měli oblékat tak, že bude mít o jednu vrstvu víc než vy? Pokud ano, tak na tuto radu byste měli co nejdříve zapomenout. Odolnost vůči chladu každého dospělého jednotlivce se liší, někdo je více otužilý, někdo zase méně. Proto jedna vrstva navíc pro vaše miminko ještě neznamená, že mu bude během pobytu ven v kočárku opravdu teplo. Spolehlivou metodou zimního oblékání je vrstvení, které se lidově nazývá také cibulový systém. Víte, co by měly tvořit jednotlivé vrstvy zimního oblečení? A jsou punčocháče lepší než dětské body? Podívejme se společně na odpovědi na tyto otázky a také na to, kdy je ideální čas vybrat s miminkem ven a jak spolehlivě zjistit, jestli mu je teplo.
Punčocháče nebo body
První vrstvu tvoří oblečení, které jako první přichází do přímého kontaktu s dětskou pokožkou. Jde o kousky jako dětské body, klasické punčocháče či punčocháče s traky nebo dupačky. Nemusíte si lámat hlavu nad tím, zda si zvolit celé dětské body nebo punčocháče s traky a nátělník či tričko. Důležité je, aby byly z kvalitních a přírodních materiálů. Dětská pokožka je velmi citlivá a tak by mohla na syntetické materiály reagovat podrážděním či dokonce alergickou reakcí. Vhodným materiálem pro dětské body, dupačky či punčocháče s traky je bavlna. Ta je příjemná na dotek a nedráždí pokožku miminka. Umožňuje jí volně dýchat a tak se miminko bude cítit příjemně a komfortně. Punčocháče s traky jsou praktickým řešením, protože pevně drží na těle miminka a neposouvají se. Ujistěte se však, že miminku vyberete správnou velikost, aby ho ať už punčocháče s kšandami nebo dětské body netlačily a mělo dostatečné pohodlí. Skvělou výhodou je, že v současnosti existuje řada spolehlivých prodejen či e-shopů, které nabízejí kvalitní a pohodlné oblečení pro miminka vyrobená z přírodních materiálů. Shánění pohodlného oblečení pro vašeho prcka tak už není náročné a vybírat si můžete z různých barev, vzorů a motivů, ať už vybíráte pro chlapečka nebo holčičku.
Na co si dát pozor při zimním oblékání miminka?
Druhou vrstvu tvoří teplé ponožky, svetřík nebo mikina a čepice. Při výběru čepice pro miminko si dejte záležet na tom, aby byla hřejivá a udržovala teplo. Nejvíce tepelných ztrát z těla je právě z končetin a hlavičky. Čepice pro miminko by měly pořádně zakrývat uši miminka a nejideálnější je, pokud se dají zašněrovat, aby pevně držely a nesklouzovaly se z hlavičky miminka. Třetí vrstvou je zimní kombinéza či overal případně zimní bunda a zateplené kalhoty na zimu, zateplené bačkůrky, rukavice a šála. U šálu si dejte pozor na to, abyste nedělali tu chybu, že jím budete zakrývat ústa miminka. Mohla by se na něm totiž srážet a zamrzat vlhkost z dýchání. Poslední vrstvou pro zimní procházky do kočárku je fusak, který můžete ještě doplnit o dvě deky. Jednu položte pod fusak a druhou jej můžete přikrýt a v případě potřeby odkrýt.
Kdy se vydat s miminkem ven a jak zjistit, jestli mu je teplo?
Pokud si nesete novorozence z porodnice domů právě během zimy, ideální čas kdy byste se měli vydat na první procházku v kočárku je po týdnu až dvou od příchodu domů. Za tu dobu můžete začít pomalu s navykáním miminka na čerstvý vzduch. To můžete praktikovat tak, že budete postupně prodlužovat čas, který miminko tráví při otevřeném okně. Ani v tomto případě však nezapomínejte na pořádné oblečení, aby váš mrňous neprochladl. První procházka ven v kočárku by neměla trvat déle než 15 minut. Postupně čas strávený ven můžete prodlužovat a nakonec se můžete s vaším miminkem v kočárku procházet i dvě hodiny.
Tip: Pozor dejte i na teplotu venku. Pokud teplota sáhne pod -5 ºC, měli byste s vaším prckem raději zůstat doma. Totéž platí iv případě silného sněžení, chumelice či silného zimního větru.
Pokud už jste na procházce a přepadli vás pochybnosti, jestli je vašemu miminku opravdu teplo, můžete to jednoduše a spolehlivě zjistit. O teplotě vašeho miminka vám prozradí jeho zátylek. Pokud je na dotek suchý a teplý, vaše miminko je v teple a procházku si užívá. Pokud je zátylek studený, miminku je zima. Že je miminku zima, umíte zpozorovat i podle toho, že začne kýchat, má studené ruce nebo nohy a může být také nespokojené a plačtivé. V tomto případě přidejte o jednu vrstvu oblečení více. Miminko však může plakat a být nespokojené i tehdy, je-li mu příliš teplo. V tomto případě vám opět pomůže zátylek. Pokud je vašemu miminku příliš teplo, zátylek je vlhký. Znamená to, že váš mrňous se potí a bude třeba jej postupně ochladit. Můžete mírně rozepnout fusak či odebrat deku. Určitě ochlazujte postupně, protože pokud je miminko zpocené, může snadno nachladit.
Pokud se ptáte, jaké oblečení pro miminko na zimu je lepší, neexistuje univerzální odpověď. Někdo preferuje teplé dětské body, někdo zase punčocháče s traky. Důležité je, aby bylo oblečení kvalitní, teplé a pohodlné, aby se váš mrňous cítil příjemně i během zimních procházek v kočárku. A přece, pokud je spokojené miminko, budou jistě spokojeni i rodiče.